blank

Aralıklı oruç (Intermittent Fasting) son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir beslenme modeli. Bir kaç farklı uygulama şekli bulunuyor ve oldukça merak uyandırıyor. Yapılan araştırmalar, aralıklı orucun kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediğini, kan şekerini düzenlediğini, vücuttaki inflamasyonu azalttığını gösteriyor. Aralıklı oruç hakkında merak edilen 5 önemli sorunun cevabını sizler için cevaplıyorum:

1- Hayatıma en uygun aralıklı oruç diyeti hangisi?

Aralıklı oruç diyetinde 2 metot vardır. Bunlardan birisi uzun süreli yemek yememeye dayalı (16-8, 18-6, 20-4) modeli, diğeri ise haftanın 5 günü normal, 2 günü az kalorili beslenilen 5-2 modelidir. Tecrübelerime dayanarak, en uygun yöntemin 16-8 olduğunu söyleyebilirim. Bu modelde, 8 saat yemek yiyor, 16 saat yemiyorsunuz. Örneğin öğlen 12.00’da yemeğe başlıyor, akşam son lokmanızı 20.00’da alıyorsunuz.

2- Aralıklı oruç diyeti ile kilo verebilir miyim?

Aralıklı oruç diyetinin asıl amacı kan şekerini korumak, kötü hücre çoğalmasını engellemektir. Zayıflama diyeti yapıyorsanız takılan kiloların verilmesi ve yağ yakımı için de uygulayabilirsiniz.

3- Ne kadar süre uygulamalıyım? Hayat boyu mu, kür şeklinde mi?

Aralıklı oruç diyetine haftada 1-2 gün şeklinde başlayınız. Alıştıkça ayda 1 haftayı bu şekilde geçirebilirsiniz. Yeme ataklarınızın azaldığını, aklınızın sürekli atıştırmalıklarda olmadığını fark edeceksiniz.

4- Yeme süresince her şey serbest mi? Açlık süresince neler tüketebilirim?

Aralıklı oruç sistemi, sağlıklı beslenmeye dayanan bir model. 8 saatlik yeme süresince istenilen her türlü besinlerin yenmesi serbest değil. Yine sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde beslenmelisiniz. Açlık saatleri içerisinde ise su, bitki çayı, mineralli su, kalorisiz içecekler, sade veya az sütlü kahve tüketebilirsiniz.

5- Hangi durumlarda aralıklı oruç diyeti yapmaktan kaçınmalıyım?

18 yaşından küçükseniz veya hamileyseniz, emziriyorsanız, kronik bir rahatsızlığınız var ise (tip 1 diyabet, hipoglisemi, böbrek rahatsızlığı,..) aralıklı oruç diyetini yapmamalısınız.

 

Örnek Aralıklı Oruç Listesi (16-8 yöntemi)

12.00’den önce: Az sütlü filtre kahve

12.00: Peynirli ve yeşillikli omlet

1 dilim esmer ekmek

5 zeytin

15.00: 1 porsiyon taze / kuru meyve

1 bardak kefir

20 çiğ badem

19.30: 1 kase çorba

7 kaşık etli sebze yemeği

1 kase yoğurt

20..00’den sonra: bitki çayı, mineralli su

(Bu menü örnek liste olup, miktarlar kişiden kişiye göre değişmektedir. Size özel IF diyeti programınızı almak için diyetisyeninizden yardım alınız.)

5 Soruda Aralıklı Oruç Diyeti ve Örnek Liste” için 8 yorum;

  1. 58 yasında ve 62 kilo ağırlığında menopoz ve tiroid ameliyatı geçirmiş birisi olarak çok hareketli olmama rağmen çok zor kilo veren bir yapım var.Aralıklı orucu uygulamak istiyorum..Yardımcı oluşanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.